Haber

Efsane güreşçi Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel oldu

Milli formayı 175 kez giyen Türk güreşinin dünya ve olimpiyat şampiyonu efsane isimlerinden Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel oldu.

43 yaşında hayata gözlerini yuman Hamit Kaplan’ın fotoğrafları, kullandığı eşyalar ve arşivlerdeki karşılaşma sahneleri ekrana getirildi. Belgeselde güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın yakınları da düşüncelerini paylaştı.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Hamamözü İlçe Özel İdare Müdürü Serdar Çolak’ın yönettiği ‘Pehlivan’ belgeseli Kaplan’ın 47. ölüm yıldönümü olan 5 Ocak 2023’te seyirciyle buluştu. Amasya Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, güreş camiasının önde gelen isimleri Ahmet Ayık ve Mahmut Demir, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Ahmet Ayık: “Rekor hala Hamit Kaplan’da”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Ahmet Ayık, şampiyonalara birlikte katıldıkları Hamit Kaplan’ın örnek bir sporcu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hem aldığı madalya sayısı hem de Türkiye’ye getirdiği puanlarla ağır sıklet unvanını kazandı. Rekor hala Hamit Kaplan’ın elinde” dedi. Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar, Hamit Kaplan’a olan vefa borçlarını bir belgesel film hazırlayarak ödemeye çalıştıklarını anlatarak, “Bu belgeseli özellikle pehlivanlarımız, gençlerimiz, okullarımız ve üniversitelerimiz izlemeli.

Başkan Sarı, Kaplan için şiir yazdı

Hamit Kaplan için yazdığı “Pehlivan” şiirini seslendiren Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Şampiyonluklarda İstiklal Marşımızın söylenmesi, bayrağımızın dalgalandırılması bir inanç ve Allah’ın bir lütfudur. Şampiyonumuzu rahmetle anıyorum. merhametle.” Programın sonunda Hamamözü Kaymakamı Şeyma Şendur, Belediye Başkanı Bayrakdar, Cihan Candemir ve belgeselin yönetmeni Serdar Çolak ve ekibine hizmetlerinin anısına plaket takdim edildi. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu