Yaşam

Kurtlar Dolunayda Neden Ulur?

Dolunay ile özdeşleşen kurtlar Bu zamanlarda uluma ve benzeri bir şey olmadığı halde neden bu niyet galip geliyor? Bu sadece geçmişten günümüze insanlar tarafından yaratılan bir efsane mi?

Cevabını bugün bile bilmediğimiz bu durum, efsane konusu,Kuşaktan kuşağa aktarılan hikâyelerin ortasında yerini almıştır.

Uluma hakkında çeşitli “efsanevi” fikirler vardır; Ay’da bir arkadaşa sahip olma düşüncesinden, Ay’a iniş yapmalarına kadar…

kurtlar, sürü psikolojisi Yüksek ve sadık hayvanlardır. Bu, arkadaşlarına nasıl hitap ettikleri hakkında çeşitli fikirler ortaya çıkarır. Kime sorsak muhtemelen bu gerekçeyi yapacaktır. Bu durum kurtlar için de kabul edilir, çünkü köpeklerin ailesi genel olarak birbirlerini ulurlar. Ama gerçek gerçekten böyle mi?

Bu hikayenin gerçekle hiçbir ilgisi yok. Olayın aslı şudur:

Kurtlar, aradıkları yoldaşlardan ve kürklerine yapışan can sıkıcı pirelerden çok, yemek için avlayacakları canlılar için endişelenirler. Peki, bu olayın dolunay zamanına nasıl denk geldiğini merak edebilirsiniz. Bahis üzerine yapılan birçok çalışmada kurt uluması Ay’ın hareketleri arasında herhangi bir korelasyon tespit edilememiştir.Yani gökyüzünde dolunay yerine hilal görünse bile uluyorlar.

Öyleyse neden ulumalarını dolunayla ilişkilendirdik?

Doğadaki en küçüğünden en büyüğüne kadar aklınıza gelebilecek her canlı, iletişim kurmak ses yapmak. Biz insanlar konuşabiliriz ama hayvanlarda bu bağlantı sadece sahip oldukları seslerle kurulur. Başlarını kaldırmış gökyüzüne karşı uluyan uzaktaki ailesini çağırma ritüeli olarak anlaşılabilir. Birden fazla mit ve efsanede, başlarını kaldıran kurtların “aya seslendiği” söylenir.

Çıkarabildikleri tek sesin uluma olduğunu bilsek de aslında kurtlar köpeklerin çıkardığı tüm sesleri çıkarabilirler.

Köpeklerin çıkardığı sesler sadece onlar hakkında değil, kurt uluması Ve bu sadece onlar için değil. Köpek ne kadar evcil olursa olsun, uluma sesini duyduğunda karşılıksız kalmaz.

Dolunay birçok efsaneye de ilham kaynağı olmuştur.

Bize en tanıdık gelen kurt adam efsanesidir. Dolunayda kurt adam, insani özelliklerini bir kenara bırakarak vahşi hatlara sahip bir kurda dönüşür. Efsaneye göre Dolunay sırasında açık havada uyumak ve kurtların içtiği suyu içmek, kişinin kurt adam olmasına neden oluyordu.

Sadece uluyarak nasıl iletişim kurabilirler?

Sürü halinde yaşayan ve gece ile özdeşleşen kurtlar avlanırken yalnız değil sürü halinde vakit geçirirler. Bu nedenle uluma bir nevi “avlanmaya davet”tir. ulumaları Ormanlık alanda 9,6 km ve ağaçsız alanda 16 kmuzağa ulaştığını görebiliriz.

Kurtlar kendi sürüleriyle belirledikleri alana başka sürülerin de dahil olduğunu görünce uluyan koro oluştururlar. Diğer kurtları korkutan ve hep bir ağızdan çıkan uluma sesi, onların kendi bölgelerine hükmetmeleri için değerli görünüyor.

Bunun dışında, bir kurdun ulumasını duyduğunuzda, aslında eş arıyor olabilirHatırlamak güzel.

Kaynaklar: Oxford Academic, Wolf Communication

habersaphane.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu