Haber

Spor endüstrisinde geleceğin mesleklerinden biri de Web 3 Uzmanlığı olacak.

Sporun ve blockchain dünyasının geleceğinde yapay zekanın yerini anlatan Okan Üniversitesi SporYönetici Eğitim Sorumlusu Sema Tuğçe Dikici, Yapay Zeka Uzmanı, Dijital İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama Uzmanı, E-Spor Koçluğu, Drone Pilotu, İstatistik Bilimi Uzmanı, Dijital Varlık Uzmanı gibi mesleklerin spor kulüpleri ve spora yatırım yapan markalar için umut verici olduğunu söyledi. .

Günümüzde dijital dönüşüm sporun her alanında hissedilirken, milyarlarca dolarlık nakit hacmine sahip futbol endüstrisinde geleceğin hangi mesleklere odaklanacağı merak konusu. Pandemi ile hızlanan dijitalleşme sürecinde Avrupa’nın dev kulüpleri ve dünya futbolunun en büyük liglerinin teknoloji yatırımlarını artırdığı da bir gerçek. Yapılan araştırmalara göre futbol sektörüne yön verecek mesleklerin merkezinde teknoloji ve dijital yer alacak ve en umut vadeden meslekler olacak.

TRT Haber’de yayınlanan ve moderatörlüğünü Zafer Küçükşabanoğlu’nun yaptığı Technolog programında Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Öğretim Üyesi Sema Tuğçe Dikici, sporun dijitalleşmesi, sporun geleceğinde yapay zekanın yeri ve blockchain dünyasının gözdelerinden bahsetti. Spor alanında kariyer yapmak isteyen gençler için geleceğin meslekleri.

Spor kulüpleri ve spora yatırım yapan markalar için Yapay Zeka Uzmanı, Dijital İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama Uzmanı, E-Spor Koçluğu, Drone Pilotu, İstatistik Bilim Uzmanı, Dijital Varlık Uzmanı gibi mesleklerin umut verici olduğunu belirten Dikici, blockchain dünyasının ve dijital varlıklar da çok umut verici. Bu neslin gelecekteki kariyer seçimleri için değerli bir fırsat olacağının altını çizdi.

Dikici şu ifadeleri kullandı:

“Sporda geleceğin mesleklerinden biri Web 3 Uzmanlığı olacak. Yani teknolojiyi ve dijital dünyayı doğru okuyanlar, proje geliştirenler spor sektöründeki rekabette yer alacaklar. Blockchain dünyası gibi dijital varlıklar ve özellikle Taraftar Tokenları spor endüstrisinin geleceği için çok değerlidir, Taraftar Tokenları önümüzdeki dönemlerde kullanıma sunulacaktır.Spor kulüplerinin en değerli sürdürülebilir gelir kalemlerinden biri olacaktır çünkü bugün Metaverse’de eğer Manchester City inşa ediyorsa dev bir stadyum ya da Liverpool sanal bir mağaza açıyor, sporun önde gelen oyuncularının NFT’leri dakikalar içinde tükeniyor ya da dünyanın en büyük spor kulüpleri Taraftar Token kullanıyor olacak.Taraftarlara kulüpte söz sahibi olma fırsatı veriyorsa kararlarında dijital dünyanın spor ekosisteminin geleceğinin en değerli modüllerinden biri olacağını söyleyebiliriz. Özellikle futbol kulüpleri dev kepek ile sürdürülebilir iş modellerini hayata geçirecekler. Blockchain dünyasından ds, bir belirteç ekonomisi ve en önemlisi kulüp yaratın. Dijital rekabette onu bir adım ileriye taşıyacak uzmanlara ihtiyaç duyacağı kesin.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu